Komunikaty archiwalne

03.10.2014
Konta pracownicze powiększone do 3 GB

Z początkiem października 2014 pracownicze konta pocztowe zostały powiększone do 3 GB. Otrzymali Państwo do wykorzystania kolejne 500 MB.


10.03.2014
Nowa zakładka w systemie SPE

Dla użytkowników domeny @p.lodz.pl udostępniona została zakładka o nazwie „Kurier”.
Uruchamia ona narzędzie do przesyłania plików o dużych rozmiarach. Stanowi ono rozszerzenie możliwości SPE, choć nie jest jego integralną częścią.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat nowej usługi dostępne są pod adresem http://ck.p.lodz.pl/strony/kurier
Zapraszamy do korzystania z nowej usługi.


14.02.2014
Szanowni Państwo,

W związku z powtarzającymi się wśród użytkowników przypadkami ujawniania swoich haseł do kont pocztowych, jesteśmy zmuszeni wprowadzić dzienne limity wysyłania listów na zewnątrz Systemu Poczty Elektronicznej PŁ.

Wartość tego limitu to 100 adresów odbiorców dziennie na skrzynkę (na użytkownika). Liczba adresatów zliczana jest na podstawie wszystkich wysłanych w ciągu dnia przez użytkownika wiadomości. Oznacza to, że każdy użytkownik może  wysłać np. 100 listów do pojedynczych odbiorców albo zamiennie jeden list do 100 odbiorców (lub na przykład 20 listów do 5 adresatów). Limit dotyczy jedynie wiadomości wysyłanych na zewnątrz poza PŁ. Listy wewnątrz SPE nie podlegają temu ograniczeniu.

Zaistniała sytuacja ujawniania haseł jest wynikiem prób wyłudzania danych, czego następstwem jest pojawianie się naszych serwerów pocztowych na listach systemów rozsyłających spam. Przez to, wysyłane przez nas wszystkich listy niekiedy nie docierają do adresatów spoza PŁ.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi tego zjawiska – jest to tzw. „phishing”.

A przede wszystkim prosimy nigdy nikomu nie podawać swojego hasła do poczty, niezależnie jaki byłby takiego żądania powód.

W razie pytań, prosimy o kontakt z naszym BOK przez e-mail: bok@p.lodz.pl


01.01.2014
W związku z uruchomieniem mechanizmu wspólnego logowania do systemów informatycznych PŁ, informujemy, że ujednolicamy sposób dostępu do usługi poczty elektronicznej SPE. Od października 2013 adres poczta.p.lodz.pl wskazuje na stronę logowania Centralnego Systemu Uwierzytelniania. Po wylogowaniu z panelu poczty są Państwo automatycznie przenoszeni na stronę usługi poczty, czyli na adres http://ck.p.lodz.pl/uslugi/poczta.

Adres poczta2011.p.lodz.pl od początku 2014 roku nie jest już poprawnym adresem logowania się do poczty.


01.09.2013
Modernizacja SPE

W dniach 30.08-01.09.2013 zostały przeprowadzone prace mające na celu zmodernizowanie Systemu Poczty Elektronicznej PŁ.
Prace objęły uaktualnienie systemu pracy grupowej SPE oraz systemów operacyjnych na wszystkich serwerach obsługujących SPE.

Przeprowadzona modernizacja wprowadziła następujące zmiany:
- nowa metoda uwierzytelniania, tzw. CAS, zapewniająca pojedyncze logowanie do wielu systemów informatycznych w PŁ, takich jak SPE i Webdziekanat
- zmiana panelu WWW odbioru poczty na nową wersję (niezbędna dla współpracy z najnowszymi wersjami przeglądarek)
- aktualizacja oprogramowania systemu współpracy do najnowszej wersji (co umożliwi dalsze rozszerzanie możliwości SPE)
- zwiększenie zasobów sprzętowych serwerów (co powinno zwiększyć stabilność SPE w okresach wyjątkowo dużego ruchu poczty)
Sposób korzystania z poczty generalnie pozostał niezmieniony, choć zmianie uległa forma panelu WWW. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przyjmiecie Państwo przychylnie. W razie pytań i dostrzeżonych kłopotów, prosimy o zgłaszanie ich na BOK


28.01.2013
Z przyjemnością informujemy, że usunęliśmy błąd związany z niepoprawną współpracą przeglądarki Chrome dla Windows oraz oprogramowania wykorzystywanego przez naszą usługę poczty elektronicznej:

W przeglądarce Chrome dla Windows, po wciśnięciu „alt-A” zamiast wpisania litery „ą” zaznacza się cała zawartość strony. Jest to znany błąd przeglądarki (nie jest spowodowany przez nasz SPE). Sprawa ta może dotyczyć także innych przeglądarek opartych o tzw. silnik WebKit ( są to przeglądarki Chrome, Safari, Opera Next).

Błąd ten nie powinien już występować, a jeśli z jego powodu powstrzymywali się Państwo od używania Chrome (lub innej z ww. przeglądarek) do czytania poczty, prosimy o przekonanie się, że nie jest to już przeszkodą.

Ewentualne uwagi oraz pytanie dotyczące usługi poczty SPE prosimy zgłaszać na adres mailowy: bok@p.lodz.pl.


10.12.2013

Informujemy, że dokonaliśmy kolejnego powiększenia rozmiaru pracowniczych kont pocztowych SPE (domena @p.lodz.pl) do 2,5 GB (o 500 MB). Przypominamy też, że skrzynki pocztowe INFO (domena @info.p.lodz.pl) zostały zwiększone we wrześniu do 2 GB. Ewentualne dalsze zwiększenie rozmiaru kont uzależnione jest od możliwości rozbudowy naszej infrastruktury przechowywania danych i tworzenia kopii zapasowych.


Z powodu wejścia projektu jednego logowania (CAS) w fazę testów końcowych, nazwa serwisu „katalogaplikacji.p.lodz.pl” zostaje zamieniona na „virtul.p.lodz.pl”. Jest to zmiana niezależna od systemu poczty elektronicznej (SPE), ale w sposób oczywisty go dotyczy.


W związku z licznymi pytaniami od Państwa, które pojawiły się po przeprowadzonej aktualizacji systemu poczty SPE, przygotowaliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań. Sukcesywnie będziemy dodawć rozwiązania na pojawiające się niejasności lub problemy z użytkowaniem nowego panelu poczty SPE. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem.