Klaster obliczeniowy PLATON (Blueocean)

Oprogramowanie Kto korzysta Pytania i odpowiedzi Regulamin usługi Kontakt Mapa usługi
Archiwum

Aktualności

2.02.2018

Problemy w dostepie do klastra Blueocean. Od dnia 1.02.2018 wprowadzono w PŁ globalną politykę filtrowania ruchu na port 22 zgodnie z informacja na stronie: https://ck.p.lodz.pl/node/502. W zwiażku z powyższym dostęp do klastra spoza uczelni nie był możliwy. W dniu dzisiejszym zastosowano aktualizacje polityk dostępu i na powrót dostęp spoza uczelni na port 22 do klastra jest mozliwy.

22.01.2018

Instalacja i konfiguracja oprogramowania Psi4 (obliczenia chemiczne) w środowisku klastra. Szczegóły umozliwiające skorzystanie z oprogramowania dostepne są na stronie: Psi4

24.10.2017

W dniu dzisiejszym nazwa domenowa: blueocean.adm.p.lodz.pl zostałą usunięta z konfiguracji klastra i nie ma możliwości logowania się do klastra poprzez tą nazwę.

Aktualnie do klastra Blueocean można logować się poprzez nazwy:
blueocean.p.lodz.pl
bo.p.lodz.pl

 

Archiwum aktualności

Opis usługi

Usługa HPC realizowana w Centrum Komputerowym Politechniki Łódzkiej pełni rolę narzędzia wspierającego naukę oraz dydaktykę. Celem nadrzędnym jest umożliwienie doktorantom oraz pracownikom naukowym rozwoju intelektualnego polegającego na prowadzeniu zaawansowanych obliczeń wsadowych na klastrze komputerowym w wielu równorzędnych środowiskach programistycznych np.: Matlab, Jaguar, JDK, Intel Cluster Studio, Gaussian, Gamess, Ansys, QT, Project R. Uruchomiony do celów dydaktyczno-obliczeniowych klaster komputerowy o nazwie blueocean pracuje z zainstalowanym system kolejkowy Sun Grid Engine (SGE), ze zintegrowanym środowiskiem umożliwiającym równoległe wykonywanie obliczeń: Mpich2.  Usługę uruchomiono w oparciu o projekt Platon (Platforma Obsługi Nauki) - http://www.platon.pionier.net.pl/.

Dla użytkowników publikujących wyniki otrzymane na klastrze prosimy o zamieszczenie krótkiego tekstu:

Opracowania w języku angielskim:

"The calculations mentioned in this paper are performed using  the PLATON project's infrastructure at the Technical University of Lodz Computer Center".

Opracowania w języku polskim:

"Wyniki obliczeń zamieszczone w niniejszym opracowaniu uzyskano dzięki infrastrukturze projektu PLATON w Centrum Komputerowym Politechniki Łódzkiej"

Jak zacząć?

W celu uzyskania dostępu do klastra obliczeniowego prosimy o kontakt e-mailowy z administratorem pod adresem: platon@info.p.lodz.pl.

Uruchamianie obliczeń jest możliwe tylko przez łącze szyfrowane za pomocą protokołu ssh.

Opis techniczny

Klaster Blueocean pracuje pod kontrolą systemu kolejkowego Sun Grid Engine. Przykładowa specyfikacja pojedynczego noda przedstawiona jest poniżej:

Architektura procesora/node: x86_64
Model procesora/node: Intel(R) Xeon(R) CPU E5620 @ 2.40 GHz
Ilość procesorów/node: 2
Ilość rdzeni/node: 8
HT (hyper threading): nie
Pamięć RAM/node: 32 GB
Rozproszony System Plikowy: 4 T

Test wydajnościowy dla pojedynczego noda obliczeniowego wykazał:

### linpack-10.3.3 benchmark ###
CPU frequency: 2.399 GHz
Number of CPUs: 2
Number of cores: 8
Number of threads: 16
============= Timing linear equation system solver =================
Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm)
30000 30000 4 255.850 70.3608 8.439482e-10 3.326853e-02
Performance Summary (GFlops)
Size LDA Align. Average Maximal
30000 30000 4 70.3608 70.3608
### End of tests ###

Parametry wydajnościowe klastra Blueocean na dzień 04.04.2016

Ilość rdzeni
[szt.]
Ilość RAM
[GB]
Przestrzeń dyskowa
[TB]
Moc obliczeniowa
[Tflops]
776 3728 249,7 10,24

Podane wielkości mogą ulec zmianie ponieważ planowana jest ciągła rozbudowa klastra o nowe nody obliczeniowe.

Uruchomienie klastra wymagało połączenia w jedną całość szeregu usług takich jak: PXE, SGE, ACTIVE DIRECTORY, MFS, NFSv4. Ich wspólne istnienie pozwala na pracę w oparciu o najnowsze rozwiązania informatyczne takie jak:. rozproszona struktura pamięci. Pozwala ona na przechowywanie danych logicznie należących do wspólnego systemu ale rozlokowanych w wielu miejscach sieci komputerowej, która realizowana jest dzięki rozproszonemu systemowi plików.

Korzyści i zalety

Zaletą korzystania z usługi HPC jest dostęp 24/7/365 w jednym miejscu do wielu bardzo drogich i zaawansowanych środowisk programistyczno-obliczeniowych. Uruchamianie obliczeń lub plików wsadowych realizowane jest przy pomocy systemu kolejkowego SGE. System kolejkowy jest narzędziem wspomagającym obliczenia pod względem definiowania zasobów oraz wymagań środowiskowych na których użytkownik chce uruchomić zadanie. Dodatkowo pozwala na uporządkowanie pracy na klastrze. Kolejną zaletą jest wykorzystanie rozproszonego systemu plików, który zabezpiecza klaster przed usterkami poszczególnych nodów obliczeniowych bez ryzyka utraty danych przechowywanych w katalogach domowych użytkowników.

Literatura

Gaussian09:

Gamess:

Jaguar:

Matlab:

Mpich2:

  • Strona główna: http://www.mcs.anl.gov/research/projects/mpich2/

Synchronizacja nodów:

  • Strona główna: https://www.rostlab.org/owiki/index.php/Cluster_node_sync-on-boot_technology

Środowisko programistyczne QT

  • Strona główna: http://qt.nokia.com/

Ansys

  • Strona główna: http://www.ansys.com/

Środowisko obliczeń statystycznych "R"

  • Strona domowa projektu: http://www.r-project.org/