System Poczty Elektronicznej

Logowanie do poczty pracowniczej (SPE)  
FORMULARZ ZAKŁADANIA
KONT SPECJALNYCH

(@info.p.lodz.pl, @guest.p.lodz.pl)
Instrukcje użytkownika - jak używać SPE?
Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Dane konfiguracyjne - dla zaawansowanych
Znane błędy SPE
Przydatne informacje antyspamowe
Opis usługi - czym jest SPE?
Regulamin usługi
Parametry skrzynek pocztowych
Lokalni administratorzy
 

Wybrane statystyki antyspamowe:
wykres kołowy
spam vs wiadomości

(kliknij po więcej)

 


Przypominamy, że hasło do poczty powinno być zmieniane raz na 30 dni.

Nasz system pocztowy korzysta z hasła zarządzanego przez Centralny System Uwierzytelniania. Jest to hasło wspólne dla wielu systemów politechnicznych, takich jak np portal pracowniczy czy Wikamp.

Zobacz, jak zmienić hasło do poczty politechnicznej.


 

Powiązane aktualności: 

Fałszywe "ostateczne powiadomienie" w poczcie

Praktycznie nie ma tygodnia, żeby nie pojawiały się kolejne mutacje złośliwych listów mających na celu zmuszenie nas do kliknięcia w zawarty w nich odnośnik, co ma doprowadzić do wyłudzenia naszych danych osobowych lub haseł dostępu albo zawirusowanie komputera.

Kolejny z nich ma złowieszczy tytuł "Ostateczne powiadomienie", ale w dużej mierze nie różni się od poprzednich tego typu niechlujnych produkcji.

Przede wszystkim, napisany jest w języku przypominającym polski, ale nim nie będącym. Automatyczny tłumacz znowu się nie postarał:

Pole nadawcy listu sugeruje, że wysłała go "Politechnika Łódzka", ale to nieprawda. Sami Państwo wiecie, że u nas komunikaty przesyła raczej konto "Komunikaty PŁ", a nasze informacje techniczne są wyraźnie oznaczone jako pochodzące z Centrum Komputerowego lub od konkretnych, często znanych Państwu przynajmniej ze słyszenia osób.

W dodatku, przy podglądzie szczegółów widać, że list został wysłany z adresu innego niż politechniczny (za każdym razem ten adres może być inny):

 

Nie obronimy się przed takimi listami, a wciąż będą powstawać i męczyć nas nowe ich wersje.

Co robić, gdy już taki otrzymamy?

  1. Zignorować treść i pod żadnym pozorem w nic w takim liście nie klikać! A jeśli już kliknęliśmy, to przerwijmy dalsze kroki, nie logujmy się na podstawionej stronie, nie podawajmy hasła ani swoich danych.
  2. W panelu poczty SPE podświetlić list i kliknąć przycisk "SPAM" nad listami - to pomoże naszemu serwerowi uczyć się, że takich listów sobie nie życzymy.

Gdyby nachodziły kolejne takie listy, postępujmy z nimi podobnie. Jeśli jednak będzie ich naprawdę dużo albo będą mieli Państwo wątpliwości, prosimy o zgłoszenie sytuacji do naszego Biura Obsługi Klienta, czyli BOK:

Uwaga na kolejny niebezpieczny spam z wirusem

Ostatnio obserwujemy duża liczbę listów zawierających próby wymuszenia pobrania i uruchomienia zawirusowanego pliku. Efektem może być zaszyfrowanie dysków naszego komputera, w tym dysków sieciowych.

Listy wyglądają tak jakby przesyłała je Poczta Polska, ale to oczywiście nieprawda! List zawiera kilka dość oczywistych bzdur, ale przede wszystkim zawiera odnośniki do serwera z zawirusowanym plikiem. Przykład takiego odnośnika to: http://oceanvenus.com/sys1em/logs/OH2gfdaFK48CjG.php?id=info@ p.lodz.pl

Po wpisaniu kodu „Captcha” pobierany jest plik zip zawierający wirusa w formacie exe.

Nie dajmy się nabrać na tego typu listy.

Zawartość przykładowego listu może wyglądać tak:

     Informacja z dnia: 19.04.2016, Marcin Wilk