Szczegóły techniczne wykonywania kopii zapasowej maszyn wirtualnych

 

 Godziny wykonywania backupu

- pełny backup - raz na tydzień (pt-sob) w godzinach 21:20–12:00 lub 2:00–8:00.

- backup różnicowy - raz dziennie w godzinach 21:20 – 0:30 lub 2:00-4:00

Backup danej maszyny wykonuje się w zadeklarowanym przedziale czasowym, jednak nie jest możliwe ustalenie dokładnego momentu startu.

 

Zakres backupu

  1. Backup obejmuje 5 ostatnich dni.
  2. Backup obejmuje całe maszyny wirtualne.
  3. Na podstawie backupu maszyny wirtualnej można odzyskać zawarte w niej pliki i katalogi, bądź całą maszynę.
     

Szczegóły wykonywania kopii bezpieczeństwa

a) Backup jest wykonywany z kopii migawkowej (snapshot) maszyny wirtualnej. W momencie wykonania snapshotu może wzrosnąć obciążenie na maszynie ze względu na chwilowy brak dostępu do dysku. Jeśli maszyna w trakcie wykonywania backupu będzie zapisywała duże ilości danych na dysku, to proces może nie zakończyć się sukcesem. W takim przypadku należy utworzyć skrypt "startowy" backupu zamykający procesy uniemożliwiające wykonanie kopii migawkowej i skrypt "kończący" uruchamiający te procesy ponownie.

b) Backup nie obejmuje zawartości pamięci maszyny wirtualnej. Jeśli istnieją procesy, które przechowują istotne zmiany w pamięci ( np.: bazy danych ), to dane niezsynchronizowane z dyskiem nie zostaną zapisane. Jeśli chcemy  zapisać kopie bazy na dysku, można to wykonać w skrypcie "startowym". Skrypt ten będzie uruchomiony przed  snapshotem dysku. Można dostarczyć także skrypt „kończący” wykonywany po zakończeniu backupu w celu wycofania działań skryptu „startowego”.

Szczegóły odtwarzania kopii bezpieczeństwa

Maszyny wirtualne są odtwarzane w stanie wyłączonym. Nadane są uprawnienia, które umożliwiają administratorowi samodzielne ich uruchomienie. Możliwe jest odtworzenie maszyny wirtualnej do innej lokalizacji, na innych adresach, tak aby umożliwić porównanie danych z kopii z bieżącymi danymi maszyny i ich synchronizację. Domyślnie maszyna jest odtwarzana poprzez nadpisanie starej, uszkodzonej wersji. 


Skrypty "startowy" i "kończący" proces backupu

Działania wymagane przed snapshotem dysku mogą być wykonane w skrypcie "startowym". Najczęstszymi zadaniami są zrzut kopii bazy danych do  pliku, bądź wstrzymanie procesów intensywnie zapisujących dane na dysk. Prace po snapshocie można wykonać w skrypcie "kończącym", np.: uruchomienie procesów zatrzymanych w skrypcie "startowym". Czas pomiędzy zakończeniem skryptu "startowego", a rozpoczęciem "kończącego" zwykle nie przekracza kilkunastu sekund.

a) autoryzacja

Skrypty są wykonywane na prawach wyznaczonego użytkownika.

Dla maszyny wirtualnej "linux" w katalogu użytkownika (.ssh/authorized_keys) należy dołączyć klucz publiczny serwera backupu.

Dla "windows" skrypt będzie wykonywany za pomocą autoryzacji użytkownik/hasło.

b) lokalizacja:

W systemie "linux" skrypty będą wykonywane z następującej lokalizacji

/usr/local/sbin/before_backup – skrypt „startowy”
/usr/local/sbin/after_backup – skrypt „kończący”

W systemie "windows" skrypty przed wykonaniem będą wgrywane na serwer na konto domowe użytkownika i stamtąd wykonywane na jego prawach.

c) zwracane wartości

Skrypty powinny zwracać po poprawnym zakończeniu 0 (exit 0) lub wartość różną od 0 w przypadku błędu.

Skrypty nie mogą pisać do strumienia błędów. Pisanie do strumienia błędów jest interpretowane jako błąd wykonania skryptu.  

Plik: