Fałszywe "ostateczne powiadomienie" w poczcie

Praktycznie nie ma tygodnia, żeby nie pojawiały się kolejne mutacje złośliwych listów mających na celu zmuszenie nas do kliknięcia w zawarty w nich odnośnik, co ma doprowadzić do wyłudzenia naszych danych osobowych lub haseł dostępu albo zawirusowanie komputera.

Kolejny z nich ma złowieszczy tytuł "Ostateczne powiadomienie", ale w dużej mierze nie różni się od poprzednich tego typu niechlujnych produkcji.

Przede wszystkim, napisany jest w języku przypominającym polski, ale nim nie będącym. Automatyczny tłumacz znowu się nie postarał:

Pole nadawcy listu sugeruje, że wysłała go "Politechnika Łódzka", ale to nieprawda. Sami Państwo wiecie, że u nas komunikaty przesyła raczej konto "Komunikaty PŁ", a nasze informacje techniczne są wyraźnie oznaczone jako pochodzące z Centrum Komputerowego lub od konkretnych, często znanych Państwu przynajmniej ze słyszenia osób.

W dodatku, przy podglądzie szczegółów widać, że list został wysłany z adresu innego niż politechniczny (za każdym razem ten adres może być inny):

 

Nie obronimy się przed takimi listami, a wciąż będą powstawać i męczyć nas nowe ich wersje.

Co robić, gdy już taki otrzymamy?

  1. Zignorować treść i pod żadnym pozorem w nic w takim liście nie klikać! A jeśli już kliknęliśmy, to przerwijmy dalsze kroki, nie logujmy się na podstawionej stronie, nie podawajmy hasła ani swoich danych.
  2. W panelu poczty SPE podświetlić list i kliknąć przycisk "SPAM" nad listami - to pomoże naszemu serwerowi uczyć się, że takich listów sobie nie życzymy.

Gdyby nachodziły kolejne takie listy, postępujmy z nimi podobnie. Jeśli jednak będzie ich naprawdę dużo albo będą mieli Państwo wątpliwości, prosimy o zgłoszenie sytuacji do naszego Biura Obsługi Klienta, czyli BOK: