Kopia bezpieczeństwa maszyn wirtualnych

Opis usługi

Usługa kopii bezpieczeństwa maszyn wirtualnych zabezpiecza przed utratą danych maszyn wirtualnych działających w ramach usługi "DMW - Dzierżawa maszyn wirtualnych" świadczonej przez UCI PŁ. UCI oferuje zautomatyzowane tworzenie kopii maszyn produkcyjnych na urządzeniach zewnętrznych. Chronione dane są regularnie kopiowane na zabezpieczone przestrzenie składowania. Oferowana usługa zapewnia ochronę danych na wypadek uszkodzenia lub całkowitej utraty na skutek kradzieży, awarii sprzętu, działania wirusów komputerowych, czy też przypadkowego skasowania.

Jak zacząć

Usługa kopii zapasowych maszyn wirtualnych jest oferowana domyślnie dla wszystkich maszyn produkcyjnych działających w ramach usługi "DMW - Dzierżawa maszyn wirtualnych" . Każda maszyna wirtualna, która świadczy usługi jest nim objęta. Deklaracja, że maszyna przechodzi z fazy testowej do produkcyjnej powoduje włączenie jej do procesu backupu. Przełączenie  maszyny w tryb produkcji prosimy zgłaszać przez portal pomocnik.p.lodz.pl w projekcie „DMW – Dzierżawa Maszyn Wirtualnych”.

Opis techniczny

Realizacja usługi tworzenia kopii zapasowych odbywa się w oparciu o następujące zasady

• Kopie zapasowe są tworzone każdego dnia (przez siedem dni w tygodniu), raz dziennie (w przedziale czasu określonym jako "okno backupowe")

• kopia zapasowa jest zorganizowana na poziomie całych maszyn wirtualnych,

• inicjacja tworzonej kopii zapasowej jest po stronie systemu backupu

• backup jest realizowany za pomocą narzędzi sytemu wirtualizacji i jest przezroczysty dla użytkownika,

• transmisja danych między systemami przebiega wydzielonym kanałem

• odtwarzanie danych realizowane jest na życzenie za pośrednictwem administratora backupu,

• kontakt (obsługa błędów, zgłoszenia o odzyskanie itd.) z usługodawcą będzie realizowany poprzez Biuro Obsługi Klienta UCI lub za pośrednictwem strony pomocnik.p.lodz.pl w projekcie "DMW - Dzierżawa Maszyn Wirtualnych".

Szczegóły techniczne wykonywania kopii zapasowej maszyn wirtualnych.

Korzyści i zalety

Usługa tworzenia kopii bezpieczeństwa maszyn wirtualnych zapewnia:

- codzienne kopie bezpieczeństwa całej maszyny wirtualnej,

- możliwość odtworzenia maszyny wirtualnej z okresu ostatnich 5 dni.

- bezpieczną przestrzeń składowania – RAID, wielościeżkowy dostęp(multipath), drugą kopię przechowywaną na taśmach (LTO).

- zdalne przechowywanie danych – dane przechowywane są w dwóch lokalizacjach na terenie kampusu PŁ,

Dodatkowo, przed wykonaniem kopii bezpieczeństwa, można uruchomić skrypt na serwerze, w tym celu należy:

• utworzyć dedykowane konto systemowe/użytkownika,

• wskazać skrypt, który ma być wykonany na prawach tego użytkownika,

• umożliwić komunikację sieciową oraz dostęp do backupowanego serwera poprzez dedykowane konto.

Kto korzysta

Dostęp do usług kopii zapasowych maszyn wirtualnych możliwy jest dla jednostek administracji Rektorskiej oraz Kanclerskiej PŁ oraz innych jednostek PŁ rozpatrywanych indywidualnie w zależności od dostępności zasobów.

Backupem objęta jest całe środowisko produkcyjne maszyn wirtualnych działających w ramach usługi "DMW - Dzierżawa maszyn wirtualnych" świadczonej przez UCI PŁ, w szczególności:

- Poczta elektroniczna,

- Centralny katalog użytkowników/studentów PŁ,

- Wirtualny kampus (WIKAMP),

oraz wiele innych systemów wspierających

Kontakt

Kontakt (obsługa błędów, zgłoszenia o odzyskanie itd.) z usługodawcą jest realizowany poprzez Biuro Obsługi Klienta UCI lub za pośrednictwem strony pomocnik.p.lodz.pl w projekcie "DMW - Dzierżawa Maszyn Wirtualnych".